16 ספטמבר 2019 | נכתב ע"י 

הזוכה בפרס ברנר לשירה לשנת 2019 הוא ספרו של אלי אליהו "איגרת אל הילדים"


פרס ברנר הוא הוותיק והיוקרתי בספרות העברית, והוא מחולק על ידי אגודת הסופרים מאז שנת 1945.

הספר נבחר מתוך 110 (!) ספרי שירה שהוגשו לוועדת הפרס

ועדת השיפוט לפרס ברנר לשירה לשנת 2019 מטעם אגודת הסופרים: פרופ' תמר סוברן, המשורר עצמון יניב (סגן ומ"מ יו"ר אגודת הסופרים העברים) וד"ר רויטל רפאל ויוונטה (אוניברסטית בר אילן),  החליטה כי פרס ברנר 2019 לשירה יוענק לספר "איגרת אל הילדים" (בהוצאת עם עובד) מאת אלי אליהו.

פרס ברנר מוענק בתרומת ואדיבות רחל ומשה ינאי. פרס ברנר לספר שירה עומד על סך 50 אלף ש"ח והוא מוענק על ידי אגודת הסופרים אחת לשלוש שנים לספר שירה שיצא לאור מאז ניתן הפרס הקודם.

צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים, בירך על הבחירה, ובישר עליה למשורר זוכה הפרס. "זו בחירה חשובה ומוצלחת", הוסיף צביקה ניר בברכתו, "אלי אליהו הוא מן המשוררים הבולטים בשנים האחרונות, שירתו ייחודית ורבת פנים ואני מקווה שבחירתו תהווה עידוד למשוררים נוספים, צעירים ובגיל הביניים להמשיך ולכתוב שירה בימים אלה שהספרות, לסוגותיה השונות, נדחקת במערכות החינוך והתרבות, לשוליים".

מתוך נימוקי חבר השופטים:

המשורר אלי אליהו מציע בספרו מבט ייחודי על העולם בלשון מקורית ורגישה.

אלי אליהו מקיים בספרו "איגרת אל הילדים" את אמירתו של ביאליק: "אָקוּמָה אֵלְכָה-לִּי אֶל-הַיְלָדִים, ... וְטָהַרְתִּי מֵרוּחַ פִּיהֶם וּבְנִקְיוֹנָם אֶרְחַץ שְׂפָתָי."

יש בספרו מעט המחזיק את המרובה., גם את הזעקה הברנרית ואת רגישותו לעוולות מבטא אליהו בלשונו הייחודית, המיכתמית אך נוקבת בדרישתה לחמלה. בשיר ששמו "גבעת עמל" הוא כותב: "וַאֲנִי רָאִיתִי אֶת חַסְרֵי הַיֶּשַׁע/ וְאֶת הַמְּגֹרָשִׁים מִבֵּיתָם, וְיָדַעְתִּי/ כִּי לִפְעָמִים הַחֹק הוּא פֶּשַׁע/ וְלֹא כָּל הַשָּׁפוּךְ הוּא דָּם". הוא מסיים את השיר הקצר בתהייה: "עַד מָתַי יִסְעַד אָדָם אֶת נַפְשׁוֹ/ בִּבְשַׂר הַחַלָּשִׁים מִמֶּנּוּ?"

בטון מאופק ורגיש פונה אליהו אל הבת הפרטית שלו ואל הילדים כולם, כמוסר להם בירושה חכמה עתיקה. שירתו של אלי אליהו, הפשוטה לכאורה אך הנוקבת במסריה, היא בגדר בשורה בימים אלה בהם החמלה איננה חזון נפרץ.

המשורר אלי אליהו הוא יליד 1969, וגדל ברמת גן. שיריו זכו בעבר בפרס תחרות "שירה על הדרך" מטעם עיריית תל אביב, בפרס שרת התרבות לספר ביכורים, בפרס מתנאל, בפרס ראש הממשלה, ובפרס רעיית הנשיא

לפרס ברנר הוגשו השנה 110 ספרי שירה. סך הכל הוגשו 206 ספרים בשתי הקטגוריות: פרוזה ושירה. (הזוכה בפרס ברנר לספר פרוזה לשנת 2019 הוכרז בסוף אוגוסט: אלי עמיר על ספרו "נער האופניים"). מרכז פרס ברנר מטעם אגודת הסופרים הוא מאיר עוזיאל.

על מועד ומקום טקס חלוקת הפרס תימסר הודעה בהמשך.