סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

הסופר דן בניה סרי ופרופ נורית גרץ - זוכי פרס ברנר     >>

תאריך : 01/01/2010
מאת : הנהלת האגודה

 
הודעה לעיתונות
הסופר דן בניה סרי ופרופ' נורית גרץ הם זוכי פרס ברנר תש"ע
 
פרס ברנר לשנת תש"ע מוענק לשניים:
 לסופר דן בניה סרי עבור מפעל חיים
לסופרת, פרופ' נורית גרץ עבור ספרה "על דעת עצמו" (הוצאת עם עובד).
 
פרס ברנר, המוענק בתדירות של אחת לשנה זו השנה ה- 65, נחשב לאחד מהפרסים הספרותיים המכובדים ביותר והוא מוענק על ידי אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל בשיתוף קרן יעקב והדסה האפט.
הפרס ניתן לסופרים, משוררים, מחזאים או כותבי ביקורת ספרותית. הספרים הזוכים נבחרים  בשל ערכם הספרותי אמנותי או בשל הגוון הציבורי-חברתי בו נכתבו ברוחו של ברנר.
קרן הפרס הוקמה  בשנת 1945 כדי לשמר את זכרו ומשנתו של י.ח.  ברנר. יעקב האפט,  סופר ויוזם הפרס,  היה חברו הקרוב של י.ח. ברנר עוד מתקופת עבודתם המשותפת  בפרדסי פתח תקווה.
ועדת השופטים שבחרה השנה את הזוכים בפרס כללה את: פרופ' אדיר כהן (יו"ר), גב' יעל האפט נציגת המשפחה ופרופ' עליזה שנהר.
 
בין הזוכים בפרס בעבר נמנים ס. יזהר, דבורה בארון, משה שמיר, אהרון מגד, יהודה עמיחי, אהרון אפלפלד, עמוס עוז, סמי מיכאל ,יורם קניוק, ש. שפרה, מאיר שלו ועוד.
 
טקס הענקת הפרס יתקיים ביום ב', ד' בטבת תש"ע, 21.12.2009, בשעה 18:00 במרכז לאונרדו, בית הקיבוץ הארצי, רח' לאונרדו דה-וינצ'י 13 תל-אביב. את הטקס תנחה המשוררת ציפי שחרור.
 
במהלך הטקס  ידבר פרופ' אמנון רובינשטיין על "חיי כסופר מתאחר", יו"ר אגודת הסופרים ידבר על "כתיבה נוסח ברנר" והזמר והפסנתרן גיא וינגרטן ילווה את האירוע.
 
מצורפים בזה נימוקי השופטים.
 
לפרטים נוספים: משה מיטלמן - מנכ"ל אגודת הסופרים
 טל: 03-6953256,
 052-4328806
 
 

פרס ברנר תש"ע – נימוקי השופטים
פרס לספרות לנורית גרץ על ספרה "על דעת עצמו" (עם עובד)
 
 
ועדת השופטים לפרס ברנר לספרות החליטה פה אחד להעניק את הפרס לשנת תש"ע לנורית גרץ על ספרה "על דעת עצמו", שראה אור בהוצאת "עם עובד".
 
נורית גרץ כתבה ביוגרפיה ספרותית מרתקת המעלה פרקים מרכזיים בחייו, עשייתו ויצירתו של עמוס קינן, כתיבתה נועזת ומגייסת אובייקטיביות קשה, כאשר על אף היותה אשתו היא מעלימה את עצמה ופורשת את פרשת חייו תוך ניסיון להיכנס לנפשו של אדם מורכב, סבוך, קשה, מריר, נונקונפורמיסט ונתון לתהפוכות, שסיכום חייו הוא סיפור של מהפכה מתמדת, יצירה מקורית ומעורבות בלתי פוסקת בכל המתרחש בחיי העם והמדינה, החברה והתרבות.
 
לפנינו יצירה ספרותית – ביוגראפית מרתקת, כתובה ביד אמן, המצליחה לרקום יחד תיעוד של התרחשויות היסטורית תוך נגיעות עמוקות בפרשיות חשובות והארתן המרוכזת, הארה שקודה של פרשת חיים, כתיבה ציורית בהירה ועשירה, העלאה של פרקים נבחרים בתולדות היישוב וכל זאת תוך שילוב קטעים מתוך יצירתו של קינן, הארה פסיכולוגית, גביית עדויות מן הדמויות שהיו חלק מן הביוגראפיה של קינן, כאשר כל אלה מועלים בכתיבה ספרותית בהירה, נקייה מפאתוס, מדויקת מאד, ממזגת בכישרון אמפתיה ומרווח אסתטי ראוי ויכולת ליצור סיפור מרתק, עשיר ומאלף.
 
על סמך כל אלה מצאו השופטים את הספר ראוי לפרס.
 
 
פרופ' אדיר כהן, יו"ר
גב' יעל האפט
פרופ' עליזה שנהר
 

 
 
 
פרס ברנר תש"ע – 2009
מפעל חיים לסופר דן בניה סרי
 
 
הסופר דן בניה סרי, בן למשפחה תימנית, הוא יליד ירושלים ובה חי את כל חייו. שנים רבות עבד במשרד החקלאות ועם השנים הפך לאחד המספרים הטובים הכותבים היום בישראל.
 
דן בניה סרי הוא תבנית נוף הולדתו וכבר ספרו הראשון "עוגיות המלח של סבתא סולטנה" (תשמ"א) נחשף העולם הפרברטי, שהפך את הפרברסיה לגילוי של מעמקים. דן בניה סרי אינו "סופר עדתי" על אף העובדה, שעולמם של בני עדות המזרח עוצב ביצירתו. העדה, בספריו, היא חומר ביד היוצר, והוא יורד באמצעותה למעמקים של המין, המוות, התסכול והבדידות של האדם, המסוגר בעולם חסר תקשורת. גם בספרים שנתפרסמו לאחר מכן, "ציפורי צל" (1987), "מישאל" (1992), "דגים מתים ביפו" (2003) ו"חתונה בוכרית" (2006) יצר דן בניה סרי סיפורי חיים, הסובבים סביב מקומות מוגדרים . כתיבתו, בלשונו שלו, היא תרגום ייסורים למילים.
 
ספרו האחרון, "אדם שב אל ביתו" (2009) הוא ספר אוטוביוגרפי ובו ארבעה עשר סיפורים, אשר משלבים בדיון ומציאות. סרי חוזר אל בית הוריו, אל רגעי האושר והכאב של ילדותו, שמהם צמחו עולמו הספרותי וסגנונו הייחודי. כמו בנובלות ובסיפורים הקצרים האחרים שפרסם מגלה הסופר נדיבות וחמלה כלפי גיבוריו ומצליח להחיות את עולמם הצבעוני והעשיר.
 
קריאה ביצירתו המרתקת של דן בניה סרי היא חוויה תרבותית ייחודית ומקורית.
 
חוקר הספרות פרופ' גרשון שקד, הגדיר את ספרו הראשון של דן בניה סרי כ"תגלית השנה": "אחד ההישגים הלשוניים הוודאיים והיותר מרשימים של הספרות העברית בשנים האחרונות – שילוב כמעט בלתי אפשרי של לשון דיבור פשוטה מאד... עם עושר לשוני מדהים של עברית ספרותית מאד ושורשית מאד, המודעת יפה לכל מקורותיה, עתיקים כחדשים. כל אלה מותכים כאן למקשה אורגאנית אחת, שעם כל 'אי אפשרותה' היא משכנעת להפליא".
 
עם השנים הלכה כתיבתו של דן בניה סרי והתעצמה בכוחה המבעתי-האומנותי.
 
על הישגיו הבולטים, המקוריים והייחודיים בנוף הספרות העברית החדשה הוא ראוי, ללא ספק, לפרס מפעל חיים.
 
פרופ' אדיר כהן, יו"ר , גב' יעל האפט, פרופ' עליזה שנהר
 
 
 

הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים