סדנאות
  פעילות ילדים ונוער
  טורים אישיים
  מאמרים
  הודעות לעיתונות
  פרסים ותערוכות
  ספרים חדשים
  לזכרם

לקסיקון הסופרים

  אודות הלקסיקון
  דבר העורך
  אלפון
  חיפוש

מאזניים

  דבר העורך
  אודות מאזנים
  טופס הרשמה
  גיליונות מאזנים

חברים

  תנאי קבלת חברים
  תהליך ההרשמה
  טופס הרשמה
  זכויות חברים
  תעריפון מומלץ
  חדשות באגודה
  דרושים
סניפים
  סניף חיפה והצפון
 

שני סופרים ושלושה משוררים זכו בפרס קוגל     >>

תאריך : 02/06/2016
מאת : צוות חדשות האגודה

 
צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים העברים, מוסר כי לתחרות פרס עיריית חולון לספרות יפה (פרס קוגל) , 2016 שנערכת בשיתוף עם אגודת הסופרים העברים, הוגשו למעלה מ-140 ספרי פרוזה ולמעלה מ-120 ספרי שירה.

הפעם מוענק הפרס גם לספר פרוזה (בסך כולל של 20,000 ₪) וגם לספר שירה (בסכום זהה). הזוכים בפרס לספר פרוזה הם: סמי ברדוגו ותמר מרין, הזוכים בפרס לספר שירה הם: אלחנן ניר, דיתי רונן וציפי שחרור.
 
אגודת הסופרים הקימה שתי ועדות שיפוט. בוועדת השיפוט לספר פרוזה כיהנו: ד"ר דורית זילברמן (יו"ר), פרופ' חיים באר ועדנה שמש. בועדת השיפוט לספר שירה כיהנו: ד"ר רחלי אברהם איתן (יו"ר), ד"ר צדוק עלון ופרופ' מירון ח. איזקסון. 
הטקס יערך ביום ראשון ה-19 ליוני בערב, באולם ברחוב רמז 13 בחולון (במרכז לתיאטרון בובות), במעמד ממלא מקום ראש עיריית חולון רו"ח זוהר נוימרק ויו"ר אגודת הסופרים העברים צביקה ניר.   
מנימוקי השופטים: 
 
הזוכים בפרס קוגל לפרוזה בחלקים שווים הם:  
 
סמי ברדוגו על ספרו "סיפור הווה על פני הארץ" (הספריה החדשה) 
 
בְּקורות גיבורו של סמי ברדוגו אנו רואים ציפור פצועה, רבת יופי. בשפתו הייחודית, הנזירית ומלאת הכאב, אשר כבר יש לה סממנים מוכרים כ'שפה הברדוגואית', המספר מתחכך בסיפורו בבשר חשוף, באלימות ובנואשות של מי שמחפש תשובה עמוקה בתוך עצמו ואינו מוצא, ובתוך כך הוא אוכף על הקורא/ת קריאה אינטנסיבית ומאתגרת: זו שפה עילגת ורהוטה חליפות שיש בה מלאוּת; אשר שבאמצעותה ברדוגו מתיך ויוצק אל השורות את מסעו של מרסל במקום ובזמן. מתוך שבריריות וצמצום, עולֶה כוח סיפר גדול - מסד מוצק וקירות איתנים לשכן בהם את הדמות מכמירת הלב, המחפשת לעצמה בית וקיום. 

תמר מרין, על ספרה "ילדים", (הוצאת משכל, ידיעות ספרים) 

בכתיבתה של תמר מרין ניכרת "הערגה למלאות ההוויה" (אליעזר שביד). "חתיכת חיים" עוברת ממסדרונות האוניברסיטה, הספרייה לעיוורים ורחובות תל אביב, אל הספר. דיאלוגים מחקים את דרך הדיבור הבלתי סימבולית של החיים עצמם. תמר מרין בוראת עולם בדיוני חי ונושם, הנראה אמיתי וממשי. השפה בוראת מציאות ריאליסטית, אבל באופן מינימליסטי גם פיוטית. הסיפור נועז ולא צדקני, אולי התכונה החשובה ביותר בספרות העברית. זהו רומן חניכה לכאורה, ובעצם שובר קונבנציות, ומדבר על כך שגם המבוגרים הם ילדים, נרקיסיסטים ואינפנטילים, ובמקום שאין מבוגר אחראי לא תיכון חניכה. 

הזוכים בפרס קוגל לשירה בחלקים שווים הם: 
 
אלחנן ניר,  על ספרו: "מי שנפלה עליו מפולת"  (ריתמוס סדרה לשירה / הוצאת הקיבוץ המאוחד)

מעטים המשוררים אשר הביאו עִמם תנופה רעננה כאלחנן ניר. הדבר מתבטא בין השאר בשימוש המרגש והאמין במקורותינו לא כ"אזכורים בעלמא" אלא כדבר הנפש. העירוב המקסים בין תהומות התודעה לשיחות האדם ובין סכנות הטירוף לשבח הנורמליות, מאפיין את הספר בחן מיוחד. מתוך זהירות וצניעות, ומתוך בטחון שירי, זוכה אלחנן ניר בכתיבת ספר שירים מקסים.

דיתי רונן, על ספרה: "שיבת הבית ונדודיו" (הוצאת הקיבוץ המאוחד)

בספרה "שיבת הבית ונדודיו" מציבה דיתי רונן במהלך לא שגרתי את הבית כיישות מטאפיזית. בשירים בהירים וצלולים הנעים סביב המושג "הבית", היא פורשת בפנינו מסע דו-כיווני הנע מן הבית החוצה ומן החוץ אל הבית פנימה, וחושפת תוך כך בכישרון תובנות נפשיות דקות ומורכבות על טיבה של מציאות חיינו ועל מאוויינו המטאפיזיים להיוושע.
 
ציפי שחרור, על ספרה: "ליאונרד כהן שר לה" (הוצאת הקיבוץ המאוחד)

שירי הספר "ליאונרד כהן שר לה" מאת ציפי שחרור מצטיינים באותנטיות המבע ובליריקה רגישה וסוחפת, המבטאת יכולת לשונית גבוהה וכושר מבע ציורי. ציפי שחרור משרטטת רגש עז בקווים עדינים ומאופקים כ"ילדה הרושמת רוח" בלשונה. העוצמה מנותבת ומתאזנת בפיכחון שלה ובמבע החושני העשיר. לפנינו שירה שהקורא נשאב לתוכה ומאמין לה. 
 
כמו כן החליטו השופטים להעניק ציון לשבח לשני משוררים: 

אלמוג בהר, על סיפרו: "שירים לאסירי בתי הסוהר"  (הוצאת אינדיבוק)

הספר "שירים לאסירי בתי הסוהר" כולל  שירים במגוון רב של ז'אנרים: שירים קצרים, שירים פרוזאיים, פיוטים, מודרניים ופואמות בקווים פואטיים חדשנים ומגוונים. יכולת המבע הלירי לתרגם מעשי יומיום לשירה מרוממת רוח. החלק הלירי מבליט את יופיו של ספר שירה עשיר זה, ולוכד את הקורא בקוריה היפים. שירתו מתכתבת עם המקורות היהודיים ועם ספרות מופת מהארץ ומהעולם.
 
מיה טבת דיין, על ספרה: "ויהי ערב ויהי תוהו"  (הוצאת פרדס)

מות הוֹרה הוא מוטיב מוכּר וחוזר בכתיבה הספרותית. אולם כמו שהפטירה עצמה תמיד מפתיעה ומחדשת, למרות היותה טבעית, כך מעשה השירה במיטבו מסוגל לכתוב את היתמות מחדש. מיה טבת דיין עושה זאת מתוך חופש יצירתי, אהבה עצומה לאם, אבל כּן וחזק וכבוד עמוק לחיים עצמם. אחד מספרי "ההספד" החזקים שפגשנו, והזדמנות חשובה לציין לשבח משוררת צעירה ומוכשרת מאד. 
לפרטים: מאיר עוזיאל, מרכז פרס קוגל, 0526-201768


הוספת תגובה  הדפסה

 

 
תגובות הגולשים
 
 כל הזכויות שמורות לאגודת הסופרים העברים במדינת ישראל  

Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים