דבר העורך מאזניםדבר העורכות שרי שביט ותמר מרין:

המשבר המתמשך שעולם הספרות נתון בו הגיע לשיאו בשנתיים האחרונות והפך למשבר אקוטי של ממש, כזה שפתרונו מחייב אמצעי החייאה רדיקליים. אם תקופת הקורונה פגעה קשות בכל תחומי האמנות, הרי שעולם הספרות, שמשאביו היו מדולדלים מלכתחילה, נפגע יותר מתחומים אחרים.

אנו מאמינות שלכתב עת ספרותי משמעותי ומרכזי כמו "מאזניים" יש את הפוטנציאל להניע את גלגלי המערכת שהשתתקה, להזכיר לקהל הקוראים, להוצאות הספרים ולעולם התרבות כולו - שיש כאן כותבות וכותבים מעולים שיכולים לשנות את המצב.

מטרתנו כעורכות מאזניים היא בראש ובראשונה, לשמש תזכורת ערה ופועמת לחיוניות של עולם הספרות, ולזיקה העמוקה וההכרחית של היצירה הספרותית לכל שאר תחומי התרבות.

אנו מתכוונת לעשות זאת בראש ובראשונה, דרך תפקידו המרכזי של כל כתב עת - גילוי קולות חדשים. לצד זאת אנו מבקשות להושיט יד גם ליוצרים שלא מגיעים בהכרח מעולם הספרות אלא מעולמות התוכן הדיגיטלי ההולכים וכובשים את חיינו: תסריטאיות ותסריטאים, מחזאים ומחזאיות, שחקנים ויוצרי דרמה וטלוויזיה שעובדים על טקסטים ספרותיים.

בנוסף נרצה לדרבן סופרים בני דורות קודמים שנעלמו, ולגלות צדדים לא מוכרים של יצירתם.

בגליונות מאזניים של שנת 2022 נחשוף את הקוראים והקוראות העכשווים לקטעי ארכיון של סופרים עבריים שטרם ראו אור ואת הכתיבה הפרשנית על אודותיהם, לצד טקסטים בני זמננו, חדשניים ומרעננים.

אנו נרגשות מההזדמנות הייחודית שניתנה לנו, כשתי עורכות, בעידן הנוכחי, עידן ההשתחררות מהתבניות הפטריארכליות והמיזוגניות ששלטו בעולם הספרות שנים רבות.

תודה מקרב לב על נכונותה של אגודת הסופרים להטיל את האחריות הכבדה והנפלאה הזו על כתפנו, ולעורכת מאזניים היוצאת מיכל חירותי על עבודתה הנדירה.

על החתום:

תמר מרין ושרי שביט


על העורכות:

שרי שביט היא משוררת, סופרת ועורכת ספרים ותסריטים. פרסמה את ספרי הפרוזה "ברוריה הפקות", "הכל זריז", ואת ספרי השירה "ומה יש עוד" (אחוזת בית). ספרה האחרון "כאב מרחקים" (הוצאת מוסד ביאליק, סדרת כבר לשירה) ראה אור בשנת 2021 וזכה לשבחים רבים. זוכת פרס שירה על הדרך של עיריית תל אביב, מענק מפעל הפיס לשירה וקרן גולדברג לספרות. בוגרת החוג לכתיבה יוצרת וקולנוע באוניברסיטת תל אביב. בעברה ערכה את מדור הספרים של Ynet את מגזין הספרות האינטרנטי "ספרותקל'ה" ואת מחלקת הפרוזה המתורגמת בהוצאת מטר, כמו כן הגישה את מגזין הספרות "שוברים שורה" בערוץ כנסת וכאן 11. שביט אוצרת פסטיבלי ספרות ברחבי הארץ, עורכת תסריטים לטלוויזיה ולקולנוע וכותבת דוקטורט על אודות הספרות הציונית באוניברסיטת תל אביב.

תמר מרין היא סופרת, חוקרת ומבקרת ספרות, עורכת, מרצה ומנחה סדנאות לכתיבה יוצרת. פרסמה את הרומן "ילדים" ואת קובץ הסיפורים "מה אתה מסתכל על" (ידיעות ספרים) ואלה זיכו אותה בפרס שרת התרבות, בפרס קוגל לספרות יפה ובשיבחי הביקורת. הרומן הבא שלה עתיד לצאת בהוצאת "אחוזת בית". ספרה העיוני על עליית הפרוזה הנשית הישראלית "Spoiling the Stories: The Rise of Israeli Fiction" המבוסס על עבודת הדוקטורט שכתבה באוניברסיטת תל-אביב יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת נורת'ווסטרן וזכה לשבחים. כלת פרס ברנשטיין לביקורת ספרות בשנת 2014, על רשימות ביקורת ומסות שפרסמה במוספי הספרות של עיתון "הארץ".

לאורך השנים מילאה תפקידים נוספים בתחום הספרות בהם שופטת בתחרות הסיפור הקצר של עיתון הארץ, עורכת ויועצת עבור הוצאות ספרים ומוסדות שונים בתחום התרבות. שימשה מרצה לספרות במוסדות אקדמיים ולא אקדמיים בהם אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת נורת'ווסטרן, סמינר הקיבוצים, המרכז האקדמי שלם, מנשר ובית אריאלה, וכיום מלמדת ספרות וכתיבה במחלקה לספרות עברית ובתכנית למגדר באוניברסיטת בן גוריון ובמסגרות נוספות.

כתובת הדוא"ל של המערכת:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.